Jak malować ściany domu

Wiele osób wykonuje naprawy we własnym zakresie i zastanawia się, co wybrać: tapetę czy farbę?

Tapeta lub farba. Co lepsze

Początkującym może się wydawać, że tapetowanie jest znacznie łatwiejsze niż malowanie całego pomieszczenia. Być może tak, ale pomalowane ściany są lepszą opcją, gdy trzeba ponownie naprawić lub tylko jedno z dzieci decyduje się na pomalowanie ich pisakami. W tym drugim przypadku rysunki można myć wodą, nawet przy pomocy środków czyszczących. Jeśli plama się nie pojawi, sklep może dopasować kolor farby, aby poprawić sytuację. W przypadku tapety jedyną opcją byłaby wymiana rolki. Ale nawet tutaj mogą pojawić się trudności, ponieważ kolory i tekstury tapety są okresowo usuwane ze sprzedaży.

Całkowita zmiana koloru ścian w przypadku malowania jest tańsza i szybsza niż ponowne wklejenie tapety. Usunięcie starej tapety i obróbka ścian zajmie więcej pieniędzy i dużo czasu. Aby nałożyć nową farbę, wystarczy po prostu zagruntować ściany.

Czego nie zapomnieć

Jaką farbę wybrać

Zwykle do malowania ścian w pomieszczeniach używa się farby na bazie wody. Można go również dodać do akrylu, dzięki czemu szybciej wysycha i lepiej się konserwuje. Dla tych, którzy chcą mieć na wyjściu coś ciekawszego niż zwykłe ściany, są farby dekoracyjne. Tworzą różnorodne efekty, od jedwabiu i piasku po beton i marmur. Co więcej, nie każda farba nadaje się do malowania ścian w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że farby elewacyjne zawierają chemikalia chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym i zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, które z czasem zaczynają parować. Zwykle jest to nieszkodliwe dla dorosłych, ale powikłania zdrowotne mogą rozwinąć się u dzieci w ciągu kilku lat.

Przybory

Oprócz malowania początkujący będzie musiał kupić podkład, wałek, pędzle do drobnych prac i pojemnik na farbę. Przyda się również folia ochronna na podłogę i meble oraz taśmę maskującą. Jeśli ściany nie są wypoziomowane, będziesz musiał również kupić kit, poziom, liniał i szpatułki.

Budżetowy „kolorowy” remont jednego małego pomieszczenia, biorąc pod uwagę koszt narzędzi, będzie kosztował od pięciu do sześciu tysięcy. Jeśli kupisz droższą, trwalszą farbę, koszty mogą się podwoić.

Jak przygotować pokój

Najpierw musisz zabezpieczyć meble i podłogę w pokoju. Aby to zrobić, możesz użyć folii ochronnej, którą możesz również kupić w sklepie. Otwory okienne należy starannie zakleić na krawędziach taśmą maskującą. Jeśli ściany nie są szpachlowane, będziesz musiał to zrobić przed malowaniem. Proces dla początkującego nie jest szybki, ale dzięki temu farba równomiernie spadnie na powierzchnię i będzie można uniknąć różnicy odcieni spowodowanej nierównościami ściany.

Jak uniknąć błędów

Jeśli ściany są już otynkowane, możesz przystąpić do gruntowania ścian. Lepiej nie zaniedbywać tego etapu pracy, ponieważ podkład pomaga farbie lepiej leżeć i mocować na powierzchni.

Po wyschnięciu podkładu przystąp do malowania. Ważne jest, aby pomieszczenie było ciepłe, szczególnie w przypadku farb na bazie wody. Jeśli jest zimniej niż pięć stopni, pęknie. Z pewnością niepożądane jest wietrzenie pomieszczenia przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Najlepiej jest również utrzymywać wilgotność w pomieszczeniu na umiarkowanym poziomie. Im wyższa, tym dłużej wysycha farba.

Farbę należy nakładać co najmniej w dwóch warstwach. Tylko w ten sposób nie prześwituje i nie zmywa się. Niektóre farby, w zależności od składu, nakłada się w trzech lub czterech warstwach. Najczęściej dotyczy to opcji budżetowych.

Co zrobić, jeśli chcesz, ale nie możesz

Szczegółowe porady specjalistów z malowanie ścian Warszawa na każdym etapie prac można uzyskać w Leroy Merlin. Ponadto możesz się z nimi skontaktować zarówno na samym rynku budowlanym, jak i zapraszając ich do swojego domu. Jest to usługa bezpłatna.

Ponadto Leroy Merlin regularnie organizuje warsztaty naprawcze dla wszystkich. Już w październiku rozpoczynają się tutaj zajęcia z pracy z farbami dekoracyjnymi. Zdaniem ekspertów początkującym trudniej jest sobie z tym poradzić niż ze zwykłym, ale po kursach mistrzowskich nawet ci, którzy jako pierwsi biorą wałek i pędzle w swoje ręce, pokażą dobry wynik.