Matowy sufit napinany: zalety i wady

Sufit napinany jest obecnie znanym i bardzo praktycznym rozwiązaniem do renowacji. Ale sufity napinane są inne – matowe, satynowe, błyszczące. A jednak udział matowych powłok wśród wszystkich zainstalowanych jest bardzo duży. Dlaczego są tak popularne i czym są – spróbujmy dowiedzieć się więcej.

Funkcje:

Powierzchnie matowe można zamówić w ograniczonej liczbie kolorów. Nie będzie to dużym minusem, gdyż takie rozwiązania są zwykle stosowane we wnętrzach klasycznych, gdzie rzadko stosuje się jasne kolory.

Jeśli wykończenie zostanie przeprowadzone za pomocą klinowego systemu mocowania tkaniny lub folii, wówczas całkowity demontaż i późniejszy ich ponowny montaż najprawdopodobniej będą niemożliwe.

Szerokość bezszwowej opcji tekstylnej może wynosić do pięciu metrów. To przewaga nad foliami PVC, które bez zgrzewu nie są szersze niż dwa metry.

Nawet nie błyszcząca powierzchnia doskonale odbija światło. Jeśli zostanie użyta wersja biała, światło będzie dobrze rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Jednocześnie na samolocie nie będzie żadnych odbić i odblasków.

Powłoki PVC, które można zamówić w tym projekcie, będą jednymi z najtańszych metod projektowania pod względem kosztów i mogą konkurować z tradycyjnymi wykończeniami pod względem całkowitego kosztu. Konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych w tym przypadku mogą kosztować jeszcze więcej, biorąc pod uwagę, że wszystkie wymagają dodatkowego wykończenia.

Podobnie jak większość pokrowców ze stretchem, będą one wodoodporne, jeśli są wykonane z folii PVC. Tekstylne wersje powłok mogą mieć zarówno wodoodporną strukturę, jak i przepuszczalność wody. Zależy od producenta i charakterystyki danej wersji.

Podobnie jak w przypadku wszystkich sufitów napinanych, jedną z cech konstrukcyjnych takich pokryć napinanych będzie konieczność nieznacznego zmniejszenia wysokości pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane.

Główne zalety

Takie powłoki wyróżniają się przede wszystkim rozmiarem. Odnosi się to do rozmiaru folii lub tkaniny, które można wykonać bez szwu. Zgodnie z tym parametrem takie powierzchnie będą lepsze od błyszczących, ponieważ połysk jest dostępny tylko na odmianach folii, których szerokość bezszwowej płaszczyzny nie przekracza dwóch metrów.

Nie błyszcząca powierzchnia może być wykonana z materiału tekstylnego, który może mieć do pięciu metrów szerokości bez szwu. Możesz zrobić podobny produkt z folii PVC. Nie będzie tutaj ograniczeń, jak w przypadku połysku.

Powierzchnia po zamontowaniu będzie twarda i pobielona w zwykły tradycyjny sposób. Jeśli wnętrze w pomieszczeniu jest klasyczne i chcesz zbliżyć projekt jak najbliżej klasyki, to takie rozwiązanie będzie idealnym wyborem.

Cechą charakterystyczną szorstkiej, nie błyszczącej powierzchni jest to, że nie odbija ona tak bardzo wszystkiego w pomieszczeniu, ale jednocześnie doskonale przyczynia się do rozprzestrzeniania się światła po pomieszczeniu. Właściwość ta pozwala na stosowanie materiałów i folii stretch w pokojach dziecięcych, gdzie zbyt silne odblaski i refleksy mogą powodować zmęczenie dziecka.

Tekstura z takim wykończeniem może być całkowicie gładka lub mieć pewną szorstkość. Możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Wybierając bezszwową wersję tekstylną, można ją przemalować na dowolny kolor zwykłą farbą do sufitów. Można to zrobić od pięciu do ośmiu razy, w zależności od właściwości samego płótna i wybranej farby.

Montaż takich płócien, podobnie jak innych typów takich sufitów, jest bardzo szybki, co jest jedną z istotnych zalet. Jednocześnie nie będzie praktycznie żadnego gruzu, poza niewielką ilością pyłu budowlanego. Pojawia się przy wierceniu ścian, przy mocowaniu łączników.

A główną zaletą wielu matowych płócien będzie ich niższa cena w porównaniu do odmian błyszczących lub satynowych.

niedogodności

Nie ma też najprzyjemniejszych aspektów dekorowania sufitu takim płótnem. Przede wszystkim jest mały wybór kolorów. Liczba możliwych odcieni jest z reguły ograniczona do pięciu do siedmiu możliwych opcji.

Jeśli zainstalujesz sufit z matowej folii, wszystkie wady płócien PCV będą z nim związane – obawa przed niskimi temperaturami, niezbyt wysoka wytrzymałość mechaniczna i ryzyko uszkodzenia płótna.

 

Opcje dekoracji wnętrz

Nawet przy niewielkiej liczbie kolorów istnieje wiele możliwości modelowania konstrukcji sufitu. Istnieją opcje, w których matowe sufity napinane znajdują się tylko na jednym poziomie, a druga część konstrukcji to płyta gipsowo-kartonowa, jak na następnym zdjęciu.

Najpopularniejsze są jedno i dwupoziomowe, matowe sufity napinane, jak na zdjęciu poniżej.

A drugi poziom nie musi być dokładnie napięciem. Możesz użyć dowolnych materiałów do zaprojektowania sufitu, łącząc kilka rodzajów wykończeń. Możesz łączyć nie błyszczące i błyszczące tekstury, tworzyć obszerne kompozycje. Istnieje wiele opcji.

Klasyczna płaska wersja z bocznym oświetleniem na obwodzie to najpopularniejsza opcja dla niezbyt kosztownego wykończenia. Takie rozwiązanie będzie harmonijnie pasowało do większości wnętrz. Kolor podświetlenia często można zmienić za pomocą pilota.

Matowe powierzchnie zawsze będą klasycznym wzornictwem. Ale takie rozwiązanie nie musi występować tylko w tradycyjnych wnętrzach. Z powodzeniem można ją zastosować w nowoczesnych domach o odpowiednim designie.